GB-wethouder Aron Sieders onthulde woensdagavond de verlichte kadewand waar een permanente presentatie van Van Gogh deze historie laat zien onder de noemer “Historisch besef – ook in de toekomst”. Mooi initiatief, ik zal dit ook gaan zien. Ook goed om de mooie kanten van Hoogeveen te laten zien, maar Hoogeveen toen en nu is niet louter glitter en glamour. Volgens producent Rob Camies van ZOD film is Vincent van Gogh vol lof over het landschap van Drenthe en zijn bewoners. De later beroemde schilder schreef o.m. over Drenthe, waar hij in september
1883 aankwam op het station van Hoogeveen-
“Het is onbeschrijfelijk schoon”. In Drenthe vond Vincent van Gogh de heide dan ook mooier dan in Brabant en maakte hij o.m. bewegingsstudies van landarbeiders. Waar nu het belastingkantoor staat, op de grens van het toenmalige Zuidwolde/Hoogeveen was nog heide te bewonderen.
Vincent omarmde de begroeide begraafplaats in Hollandscheveld. Maar eigen aan Vincent van Gogh volgden teleurstellingen. Een kunstenaarskolonie kwam niet van de grond en veel mensen wilden niet poseren en lachten hem uit in het overwegend protestantse Hoogeveen. Hij was bovendien eenzaam in het desolate Drenthe, en hij klaagde over zijn atelier in Hoogeveen en dat er hier geen fatsoenlijke zaak was voor kunstenaarsbenodigdheden.
Vincent had zich er op verkeken dat de turfgraverij in Hoogeveen niet erg actief meer was. Hij vertrok uit Drenthe in december 1883 en kwam er ook niet weer. Ik hoop dan ook dat in de film een genuanceerd beeld ontstaat over het verblijf van Drenthe en dat gaten niet worden opgevuld met fictie uit marketingoverwegingen omdat Drenthe zo mooi is om in te wonen/werken, zeker al niet om zijn verblijf te romantiseren. Vincent van Gogh –die ook leed aan stemmingswisselingen en depressies en commercie verachte- verdient meer. Ronald Wilfred Jansen, Hoogeveen



